Miklavž Komelj
C:\Users\uporabnik\Desktop\UREJENI PRISPEVKI - ZA SPLET\33 - 321 - 330 - UREJENI PRISPEVKI\328 - AMBICIOZNE RISBE JANEZA POTOČNIKA - LJ\BOŽIČNO VOŠČILO - 2023\2024 - VOŠČILO ZA PRAZNIKE\KNJIŽNIČAR ZA ENDAN - MIKLAVŽ KOMELJ\KOMELJ - KNJIGA - MED.png

Miklavž Komelj (1973) sin našega prvega predsednika KDSŠ in Novomeščana akad. prof. dr. Milčka Komelja, je uveljavljen doktor umetnostne zgodovine ter priznan in plodovit pesnik, avtor 15 pesniških zbirk, pisatelj, esejist, prevajalec in publicist na področju zgodovine in teorije umetnosti in literature. Že spomladi leta 2023 je izdal novo pesniško zbirko z naslovom MED, ki je izšla pri založbi Družina, in sicer kot del programa, ki ga sofinancira tudi Javna agencija za knjigo.

C:\Users\uporabnik\Desktop\UREJENI PRISPEVKI - ZA SPLET\33 - 321 - 330 - UREJENI PRISPEVKI\328 - AMBICIOZNE RISBE JANEZA POTOČNIKA - LJ\BOŽIČNO VOŠČILO - 2023\2024 - VOŠČILO ZA PRAZNIKE\KNJIŽNIČAR ZA ENDAN - MIKLAVŽ KOMELJ\fotka - 3.jpg

Miklavž Komelj je pesniško zbirko Med predstavil na pogovornem večeru 20. aprila 2023 in jo uvodoma postavil ob bok prejšnjim zbirkam, tudi še povsem sveži knjigi Pred nevidnim, ki jo je le nekaj dni prej izdalo KUD Kdo. Čeprav sta knjigi nastajali v približno enakem obdobju, sta vendarle zelo različni, zbirko Med pa je Komelj ocenil kot svojo najbolj konceptualno enotno doslej. V Komeljevi knjigi Med se v presenetljivi bližini srečujeta absurd in smisel in v njej se bralec mora odločiti med prividom in videnjem, med vrednostjo in močjo poezije, kakor tudi o smislu pesniškega ustvarjanja. Na predstavitvi knjige je Komelj povedal, da se pri pisanju ne poslužuje ena same metode, zato jih piše tako, da se odpirajo bralcu. Komelj je prepričan v direktno moč poezije, saj vrhunska poezija po njegovem lahko nastaja tudi brez velikega znanja. Najlepši primer tega so stare ljudske pesmi, balade itd…

V nadaljevanju predstavitve njegove pesniške zbirke Med je Miklavž Komelj opozoril tudi na številne razsežnosti jezika, ki soustvarja prostor našega bivanja, še zlasti umetniškega, porajajočega, pesniškega jezika. Komelj je prepričan, da poezija uči človeka prebivati, pesniki pa učijo ljudi, kako prebivati v jeziku, saj je pesniška govorica najbolj delikatna, mnogoplastna in premišljena. V njej se srečata hkratnost  izpostavljenosti, golote besede in njene neskončne kompleksnosti… Poezija na ta način vedno znova kaže, kako so stvari, ki so zahtevne, ves čas na delu v ljudeh.

Tako je na koncu predstavitve knjige pesnik Miklavž Komelj obiskovalcem  z ustvarjalno energijo, neobremenjeno refleksijo in iskrivostjo duha, pripravil navdihujoč zaključek večera, ki ga je z liričnima glasbenima utrinkoma popestrila pesnikova hči Talita Sofija Komelj, študentka solopetja na ljubljanski glasbeni akademiji. 

Fotografije so s spleta.

Vir: Družina

Zbral in uredil: Franci Koncilija

Kategorije: Zanimivosti