V četrtek, 10. novembra 2022, so v Centralni knjižnici Univerze v Hirošimi odprli razstavo Končno Japonska!, ki so jo pripravili 100 let po tistem, ko je celjska pisateljica in popotnica Alma M. Karlin obiskala Japonsko. Razstavo je pripravil Pokrajinski muzej Celje v japonskem mestu Hirošima v sodelovanju s slovenskim veleposlaništvom v Tokiu. Razstava bo na ogled do 17. novembra 2022.
Znano je, da je Alma M. Karlin po prvi svetovni vojni osem let potovala po svetu in pri tem poleg Japonske obiskala tudi obe Ameriki, Daljni vzhod, Avstralijo, Novo Zelandijo in Indijo. Poleg potopisov je pisala tudi romane, novele, črtice in pesmi. Pokopana je v vasi Svetina, kjer je živela do smrti.
Pred razstavo v Hirošimi je bila v letošnjem jubilejnem letu prihoda Alme M. Karlin na Japonsko, ob 30. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Japonsko, enaka razstava že 27. junija 2022 v Nemškem kulturnem centru vTokiu. To je bila japonsko-angleška razstava, v katero so vključili nekatere originalne nemške citate Alme Karlin. Tudi to razstavo je pripravila naša kustosinja Barbara Trnovec, ki je razstavo delno zasnovala na prvi znanstveni monografiji o življenju in delu svetovne popotnice Neskončno potovanje Alme M. Karlin, katere avtorica je sama in ki je skoraj razprodana. »Moj cilj je bil čim bolj celovito in čim bolj poglobljeno približati res osupljivo in inspiracijsko zgodbo Alme Karlin Japoncem,« je o razstavi pojasnila Trnovčeva.
Ob 70. obletnici smrti pisateljice in popotnice Alme Karlin so pri Mladinski knjigi izdali tudi slikanico Mala Alma na veliki poti, ki sta jo ustvarila pisatelj Milan Dekleva in slikarka Huiqin Wang. Pesnik in pisatelj Milan Dekleva je v dvojezični, slovensko-kitajski slikanici Mala Alma na veliki poti pred bralci oživel eno najbolj znanih in pogumnih Slovenk, Almo M. Karlin (1889–1950). Gre za pisateljico, poliglotko in popotnico, ki je ob izdaji mnogih knjig znana predvsem po tem, da je leta 1919 sama krenila na osemletno potovanje okoli sveta, medtem pa se je preživljala s poučevanjem jezikov in pisanjem člankov za časopise. V ilustratorski interpretaciji kitajsko-slovenske slikarke Huiqin Wang pa Alma M. Karlin na naslovnici knjige neustrašno jezdi kitajskega zmaja.
Čeprav je Huiqin Wang za nekatere svoje slikanice prispevala tudi besedilo, si je tokrat zaželela, da bi tekst prispeval Milan Dekleva, ki življenje te samosvoje popotnice dobro pozna tudi zato, ker je pred leti njeno zgodbo popisal v romanu Telo iz črk. »Ob pogledu na Huiqinine akvarele sem bil močno ganjen, vedno me je privlačilo, kako slikarka spaja svetove. V slovensko slikarstvo je vnesla fantastično imaginacijo vzhoda in jo znala vcepiti na cepič modernega zahodnega slikarstva,« je Dekleva komentiral slikarkine umetnine.
Fotografije so s spleta.
Viri: Delo, Večer, Dnevnik
Zbral in uredil: Franci Koncilija