Stvaritve letošnje kiparske kolonije Jantarni zapis v kamnu postavljene pri novomeški avtobusni postaji

Pripravil: Milan Markelj

Skupina Dolenjski ustvarjalci v kamnu Sculte, ki že nekaj let pripravlja kiparske kolonije in je s svojimi stvaritvami v kamnu popestrila javne površine v krajevni skupnosti Drska, je letošnjo tradicionalno kiparsko kolonijo zasnovala v duhu projekta Jantarno leto. Deset udeležencev kolonije je pod strokovnim vodstvom Francija Kocjana ustvarilo zaokroženo skupino masivnih skulptur v kamnu, in sicer prestol, mizo ter dve klopi, vse izklesano iz izbranih večtonskih kosov dolenjskega apnenca.

Od torka, 13. junija, kiparska kompozicija bogati doslej precej zapuščeni in prazni prostor pod novomeško avtobusno postajo. Slovesno otvoritev postavitve so pripravili v počastitev 40. obletnice Krajevne skupnosti Drska, na nji pa so o novi pridobitvi spregovorili predsednica Sveta KS Drska Mira Retelj, slikarka in kiparka Jožica Škof, novomeški župan Gregor Macedoni in umetnostni zgodovinar Jožef Matijevič. Za popestritev prireditve sta poskrbela Oton Nemanič na ustni harmoniki in pesnik Smiljan Trobiš, ki je prebral pesem Jantar in kamen, navdihnjeno ob novih kiparskih stvaritvah.

Kompozicijo Jantarni zapis v kamnu sestavljajo prestol, miza in dve klopi. Kamniti prestol je okrašen z izklesano stilizirano jantarjevo jagodo, ki ima vgrajen pravi jantar, in z dvema ovnovima glavama. Med prestol in klopi je umeščena masivna kamnita miza, po obodu okrašena z reliefnimi zapisi besede jantar v različnih jezikih in pisavah, s katerimi naj bi zajeli prazgodovinsko jantarjevo pot od Baltika do naših krajev, ter z reliefnimi podobami, povzetimi iz situlske umetnosti na novomeških arheoloških halštatskih najdbah, sredi namizne površine pa je izklesana velika simbolna jantarna jagoda. Na obeh kamnitih klopeh je vklesan simbol ptice v spirali. Kiparski sestav je zasnovan kot močan simbolni in energetski prostor, ki obiskovalcu ne nudi le estetskega užitka, ampak ga spoznanjsko in čustveno polni.

Dodatno branje: Jožica Škof: O likovni koloniji (iz kataloga)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”11″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”90″ thumbnail_height=”60″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Samodejno predvajanje]” template=”/home/kdseveri/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]