UVOD
Priljubljeni slovenski politik, bivši poslanec, mednarodno prepoznaven pravni strokovnjak in publicist prof. dr. Marko Pavliha (1962) je spet napisal novo knjigo z naslovom Onkraj materialističnega prepričanja – Duhovna dramila. Brez dlake na jeziku se v knjigi Pavliha zazira onkraj materialističnega sveta, ki ga določa predvidljivo, oprijemljivo, varno, gotovo, znano, pa tudi čas in prostor ter fizikalni zakoni. Zakaj? Ker se po njegovem globokem prepričanju šele tam začenja življenje, tiso polno, poživljajoče, zavestno, radostno, srečno. V njegovi knjigi so torej zbrani navdihujoči zapisi o vse-prežemajoči ustvarjeni kozmični zavesti, ki so utemeljeni v Svetem pismu, pa filozofske razprave in številna odkritja sodobne znanosti.
O AVTORJU IN NASTAJANJU KNJIGE
Najnovejša knjiga prof. dr. Marka Pavlihe je delo vrhunskega intelektualca in humanista, ki si upa (po)gledati skozi metaforični Galilejev teleskop v kvantni svet razširjene človekove zavesti. Ta sega daleč onkraj prevladujoče znanstvene materialistične paradigme, ki vključuje tudi suhoparne pravne teorije in paragrafe. Tako avtor ni več le pravnik, nekdanji politik ali ugleden profesor, marveč pogumen raziskovalec duhovne zavesti in življenja po življenju!
Avtorjevo izhodišče so znanstvena odkritja o človeku in celostni zavesti, svoja razmišljanja pa podkrepi z metaforičnimi in simboličnimi starodavnimi kitajskimi, hinduističnimi, budističnimi in krščanskimi spisi, z učenji novodobnih prebujenih praktikov in strokovnjakov ter s svojo originalno sintezo. Kot sam zapiše, je dopustil razumu, da svobodno zaplava v morju intuicije, radovednosti in domišljije, zdaj pa vabi bralke in bralce, da se mu pridružijo pri »duhovnem čofotanju«.
Knjigo je zasnoval na hipotezah, da je Človek bistvo humanizma, prava, etike, morale, civilizacije in preživetja. Če si želimo več uresničenih vrednot, tudi zdravja in svobode, pravne in socialne države, čistejšega okolja, trajnostne blaginje in sreče, se mora izboljšati slehernik – s ponotranjenjem lokalnih in globalnih dolžnosti ter odgovornosti. Posameznikova pravica do nečesa (na primer do svobode govora) je hkrati njegova dolžnost, da spoštuje pravico sočloveka (na primer do osebnega dostojanstva), in obrnjeno, oba pa se morata podrejati občim interesom, če se želita osmišljati kot del ljudstva, organiziranega v demokratično državo. Brez dolžnosti in odgovornosti so pravice samo privilegiji za ene in prazna fraza za druge.
Pri tem nam poleg ustaljenega izobraževanja na podlagi podatkov in logike lahko znatno pomaga celostno prevzgajanje z delom na sebi, študiranjem starodavnih in novejših spisov, samorefleksijo, jogo, meditacijo, mentorsko pomočjo modrecev in z drugimi duhovnimi metodami širjenja zavesti in raz-ego-vanja.
O KNJIGI MARKA PAVLIHE STA ZAPISALA:
Knjiga Marka Pavlihe nam kot racionalnim bitjem razumsko približa in pojasni (tudi s številnimi duhovnimi avtoritetami in praksami) nam lastne duhovne razsežnosti. Je torej nekakšen učbenik, vendar ob tem tudi vodnik, ki nakazuje smeri vzpona k celostni uresničitvi. Ta vzpon je poglobitev in morda za koga vrnitev k lastnemu jazu, v osebno jedro, v katerem se naša bit srečuje z Bitjo vseh bitij in doživi mistično Eno – enost.
Marko Pavliha je mislec, filozof in pisec, čeprav ne piše izmišljenih zgodb. Piše o skrivnostih človeškega miselnega in čustvenega sveta, o človečnosti, o vrednotah – o vseh tistih rečeh, ki jih je današnji svet prezrl, zaradi česar je v vse hujši krizi. Avtorjeva najnovejša knjiga je roman o človeškem duhu, je filozofska izkušnja duhovnosti, podana brez preroških klicajev, je arzenal znanja. Znanje pa je edino orožje, ki ga mora človek uporabiti, ko bo spreminjal svet.
ZAKLJUČEK
Knjiga je sestavljena iz kolumn, ki jih je avtor v zadnjih nekaj letih objavljal na spletnem portalu IUS-INFO. Toda kot lepo pove, je očitno pisal po nekakšnem božanskem ali kozmičnem načrtu, ne da bi vedel, da se rojeva zaokroženo delo, ki ga je mogoče brati na obroke, esej za esejem, ne nujno po vrstnem redu, ali pa kot celoto. Spremenil je le malenkosti, osvežil podatke in nekaj malega dopisal za vezivo, sicer pa so kolumne ostale v prvotni obliki, vendar knjiga nikakor ni le zmes starih sestavin, marveč̌ nova spojina z dragoceno dodano vrednostjo.
Fotografije so s spleta.
Vira: Splet in Večer
Zbral in uredil: Franci Koncilija