Valentin Vodnik in njegov spomenik na ljubljanski tržnici.
V četrtek, 3. februarja, Slovenci praznujemo 264. obletnico rojstva jezikoslovca, pesnika, pisatelja, prevajalca in časnikarja Valentina Vodnika. V Vodnikovi domačiji v Ljubljani, kjer ohranjajo njegovo zapuščino, vsako leto na dan njegovega rojstnega dne, pripravijo »vodnikovanje«, nekdaj velik šišenski praznik.
Vodnikovanje tako obuja spomin na začetke slovenske narodne zavesti. Valentin Vodnik je namreč še bolj kot zaradi svojih pesmi pomemben zaradi svojega prizadevanja za javno rabo slovenščine. Vodnikovanje, ki oživlja in ohranja življenje in delo pomembnega slovenskega razsvetljenca, pa je vpeto tudi v kulturno življenje sodobne Ljubljane. Na Vodnikovi domačiji, v hiši branja, pisanja in pripovedovanja, tako vsako leto na Vodnikov rojstni dan odkrivajo eno poglavje iz njegovega življenja. Letos je to posvečeno novinarstvu in publicistiki, kjer je bil Valentin Vodnik, tako kot na številnih drugih področjih, prvi in najpomembnejši. Najprej je pisal pratike, leta 1797 pa je izšla prva številka Lublanskih novic, prvega časopisa v slovenskem jeziku!
Tako bodo v četrtek, 3. februarja v Vodnikovi domačiji številni najrazličnejši dogodki. Dopoldanski program vodnikovanja bo namenjen šolarjem, popoldanski dogodki pa bodo nagovarjali najširše občinstvo. Pripravili so strokovni izlet po Vodnikovi Ljubljani, ki ga bo vodil najpomembnejši poznavalec Vodnika Luka Vidmajer z ZRC SAZU, zvečer pa bodo odprli stalno razstavo Slovenščina oživljena in druge zmage zadovoljnega Kranjca Valentina Vodnika, ki jo je pripravil Marijan Rupert iz Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK).
Vodnikova domačija v Šiški
Poleg teh dogodkov si bo na facebooku strani in youtube kanalu možno ogledati še spletno hišno predstavo kulturnika Andreja Rozmana-Roze z naslovom Ljubljanski vodnik našel Vodnika.
Fotografije so s spleta.
Vir: Dnevnik
Zbral in pripravil: Franci Koncilija