Angleška pisateljica Diane Setterfield je izpiljena pripovedovalka zgodb v slogu gotske fantastike. Ta se je razvila v Veliki Britaniji vštric z romantiko in bila v drugi polovici 19. stoletja zelo priljubljena.Gre za napeto branje s temačnim vzdušjem.
Že njen prvenec Trinajsta zgodba, izdan leta 2006, se je zavihtel na vrh najprestižnejše lestvice knjižnih uspešnic ameriškega dnevnika New York Times. Leta 2013 je bil objavljen njen drugi roman Bellman&Black in leta 2018 tretji, Nekoč je bila reka.
Preden se je Diane Setterfield posvetila pisanju, je študirala francosko literaturo in diplomirala na temo avtobiografskih elementov v zgodnjih delih francoskega pisatelja Andreja Gideja. Nekaj časa je poučevala angleščino v Franciji in pozneje francoščino v Veliki Britaniji. Proti koncu devetdesetih je zapustila akademske vode in se lotila pisateljevanja. Zdaj živi v Oxfordu v Angliji. Ko ne piše, veliko bere, zato o sebi pravi, da je predvsem bralka in šele potem pisateljica.
Pisateljica Diane Setterfield
Življenje Williama Bellmana teče kot po maslu, je srečno poročen, oče štirih otrok in spoštovan direktor družinskega podjetja – tkalnice. Potem pa začnejo ljudje okoli njega eden za drugim umirati, najprej daljni sorodniki, nato pa tudi otroci in ljubljena žena. Ostane mu le še Dora, najljubša hči. William se povsem obupan od žalosti napije in opotekajoče odide na ženin sveže izkopani grob, kjer ga čaka skrivnostni tujec. V želji, da bi rešil vsaj Doro, William sprejme tujčev nenavadni predlog, za katerega ni povsem prepričan, kaj natančno je. Tako nastane novo podjetje Bellman & Black, veleblagovnica z žalnimi predmeti. Smrt je namreč odličen posel, William, čigar vsak gib nadzorujejo vrane, pa počasi začne plačevati ceno za minulo srečo.
Pisateljica DianeSetterfield pravi, da je idejo za roman dobila na osnovi razmišljanja o deloholikih in zakaj spet drugi ljudje lahko postanejo nadvse uspešni. K pisanju te knjige pa so jo spodbudile tudi številne vrane in njihov način življenja pozimi in poleti na drevesih ob bregovih reke Temze, ob kateri pisateljica živi. Vrane so jo dobesedno očarale, v knjigi pa je Setterfieldova njihovo usodo mojstrsko povezala z usodo življenja bližnjih ljudi.
Fotografije so s spleta.
Vir: Dnevnik
Zbral in uredil: Franci Koncilija