Fotografija: Festival se bo usmeril tudi v anonimna pričevanja generacije, ki je med epidemijo koronavirusa »ostala zaprta v sobi«. Zbrana so v publikaciji Moja soba. FOTO: Črt Piksi

Udeleženci festivala na dvorišču Vodnikove domačije v Šiški v Ljubljani

Letošnji šesti Festival angažiranega pisanja Itn., ki je bil konec tretjega tedna meseca oktobra 2022 na dvorišču Vodnikove domačije v Šiški v Ljubljani, je bil v fokusu perspektive feminizma, v vprašanju identitete družbenih razmerji v luči kulture in literature, ter založniške prakse. Udeleženci festivala so se posvečali tistim, ki opozarjajo na vse, kar je spregledano ali samoumevno, odpravljajo predsodke in rišejo poudarke, o katerih verjamejo, da nas lahko vodijo k ustvarjanju boljšega sveta, pa čeprav skozi družbena razmerja in prakse v luči literature…

Člani in članice programskega odbora so na otvoritvi festivala poudarili, da »dobre knjige dobesedno »donijo«, včasih svet in naše poglede obračajo na glavo in odpirajo tudi vprašanja, ob katerih rastemo«, zato se festival Itn. posveča avtorjem in avtoricam, ki se tega lotevajo in zavedajo. Takšni so gotovo že prepoznavni pisci kot Irena Štaudohar, Renata Salecl in drugi. Šesti Festival angažiranega pisanja Itn. je torej festival, ki dejansko odpira oči in srca. Zato ni čudno, da že po nekaterih prebranih knjigah bralec ni več to, kar je bil, sploh če so to knjige, ki na glavo obračajo ustaljene poglede o predsodkih in krivicah, ki opozarjajo na spregledano in zatirano. 

C:\Users\uporabnik\Desktop\AKTUALNI PRISPEVKI ZA SPLET\ŠESTI FESTIVAL - PISANJA ITN\IRENA ŠTAUDOHAR.jpg
Irena Štaudohar
C:\Users\uporabnik\Desktop\AKTUALNI PRISPEVKI ZA SPLET\ŠESTI FESTIVAL - PISANJA ITN\renata-slika.jpg
Renata Salecl

Dejstvo je, da nam literatura odpira svetove v razsežnosti, kot jo zmore samo pisana beseda. Daje nam priložnost, da si znamo predstavljati boljšo in solidarnejšo družbo. Gre torej za angažirano pisanje za angažirano družbo, zato je festival svojevrstno praznovanje kritične misli. Pa to še ni vse, gre sicer za festival na majhnem prostoru, kjer odpira velika vprašanja in nakazuje možnosti povsem drugačnega sveta. 

Festival, ki odpira oči
C:\Users\uporabnik\Desktop\AKTUALNI PRISPEVKI ZA SPLET\ŠESTI FESTIVAL - PISANJA ITN\FOTKA - 5.jpg
Ela Potočnik

Zanimiva so tudi anonimna pričevanja generacije, ki je med epidemijo koronavirusa ostala osamljena v zaprtih sobah. Zbrana so v publikaciji  Moja soba, govorijo pa o velikih stiskah pa tudi pozitivnih izkušnjah, predvsem pa nakazujejo razredno zaznamovanost doživljanja korone. V sklopu festivala je bilo na programu tudi pesniško branje srednješolcev, ki so ga poimenovali Menjalnica poezije. Na koncu pa so festival sklenili s performansom Tu sem, ki je nastal po knjižni predlogi več avtorjev, »preizprašuje pa vprašanja pripadnosti, tujosti ter prešitja osebnega in kolektivnega…

Fotografije so s spleta.

Vir: Delo in Dnevnik

Zbral in uredil: Franci Koncilija

Kategorije: Zanimivosti