Dr. Tina Košir je, tako kot njena mama novinarka in publicistka Manca Košir, velika ljubiteljica knjig. Na TV Slovenija je kar dvanajst let ustvarjala oddajo Knjiga mene briga, sočasno pa se je intenzivno posvečala raziskovanju ezoterike ter indijskih religij in filozofij, iz česar je tudi doktorirala. Kasneje pa se je popolnoma posvetila svoji dolgoletni ljubezni iz najstniških let, to je jogi in transcendentni meditaciji. Danes ustvarja programe, ki jih imenuje Pot navznoter, prek katerih deli z ljudmi ljubezen do joge, meditacije, staroindijskih izročil in tudi sodobnih načinov samoraziskovanja in samospraševanja. Ne preseneča torej, da knjiga Obljubljena dežela avtoric Alenke Rebula in Josipe Prebeg kar podaja roko temu, kar dr. Tina Košir tako rada počne.
Kljub vsemu pa se dr. Tini Košir zdi, da živimo v nepredvidljivih časih. Strahovi, sovražnost in tesnobnost pred prihodnostjo, ki bi utegnila biti še temnejša, pronicajo od vsepovsod. V nas si je tema zagotovila prostor, da se razbohoti, zagotovila si je moč in glas. Zmagoslavno napredovanje temačnega je videti tako neizogibno, da se zavzemanje za kaj svetlejšega, za sočutnost, mir, bolj solidarno družbo, za dobrobit skupnosti živih bitij in okolja, utegne zdeti naivno in zaman. Vendar upanje živi na tisoč načinov, saj je svetlobo in toplino mogoče sejati,ne glede na to, kako strašen se nam zdi svet, kako neprimerno se vedejo drugi in kako nemočni se počutimo… Zato v zadnjem času dr. Tini Košir na misel pogosto prihaja stavek iz Antigone, kot v podzavest zakopana mantra, ki ob pravem času priplava na površje: »Ne da sovražim, da ljubim, sem na svetu.«
Kadar pa dr. Tina Košir prebira knjigo Obljubljena dežela, jo prevzame čudovito čustvo, ki ga želi deliti z vsemi ljudmi dobre volje. Takole pravi o knjigi:»K tej knjigi se vračam vedno znova, saj mi poglablja zaupanje v to, da to, kako živim in delujem, ni pomembno le zame, ampak za celotno skupnost. Za skupnost pa niso pomembna samo velika dejanja, temveč je zelo pomembno, da smo dobri sami s sabo in drug z drugim, kajti to je povezano z dobrobitjo celotne skupnosti!«
Knjiga Obljubljena dežela je zbirka zapisov in razmislekov za samoraziskovanje, poglabljanje vere vase in v svoje moči, v moč skupnosti, je zbirka refleksij o tem, kdo smo, kako priti v stik s svojo pristnostjo in enkratnostjo, kako delovati ustvarjalno in skupaj graditi svet miru in ljubezni, ki bo v skladu z našo vizijo in pričakovanji. To je knjiga, ki govori o naših skupnih sanjah, da bi nam bilo vsem lepo živeti na zemlji, o tem, kako se najti kot moški in ženska, kako biti živ, ustvarjalen in samosvoj, knjiga, ki želi ustvariti skupen prostor, v katerem se bomo počutili varne, ljubljene, enakovredne in povezane drug z drugim.
»Pri naslovu knjige Obljubljena dežela gre za metaforo iz Svetega pisma Stare zaveze, kjer obljubljena dežela pomeni blagostanje in skupno dobro za vse, kar se nam bo zgodilo, ko naredimo nek duhovni premik, ko gremo skozi puščavo, kot je šlo izraelsko ljudstvo iz egiptovske sužnosti v Palestino. Knjiga nas preprosto nagovarja, da se vsak od nas vpraša, v kakšnem skupnem svetu si želimo živeti in kako vsak na svoj način lahko gradi ta svet v obljubljeni deželi,« je še povedala dr. Tina Košir.
Ladeja in Tina, hčerki Mance Košir
Knjiga Obljubljena dežela je torej aktualna knjiga, saj obravnava naše pogoste stiske v tem negotovem času. Govori o tem, kako biti živ, ustvarjalen, samosvoj in hkrati sočutno sobivajoč v družini, skupnosti in narodu. Knjiga spodbuja vero vase in v svoj narod, pomaga stopati iz razprtij, zamer in sovražnosti na pot sprejemanja sebe v vseh razsežnostih in tudi drugih ljudi v spoštovanju njihovega dostojanstva.
Fotografije so s spleta.
Vira: Nedeljski dnevnik in splet
Zbral in uredil: Franci Koncilija