Slovenski dom v Monoštru z razstavo o slovenskih knjigah tiskarne Wellisch. Natisnili so tudi prvi koledar v prekmurščini

Dober Pajdas Kalendarium, prvi koledar v prekmurščini

Slovenski dom v Monoštru bo vse do konca februarja 2022 bogatejši za razstavo o slovenskih knjigah tiskarne Wellisch iz Monoštra na Madžarskem. Razstava je nastala kot plod raziskovalnega dela o tiskarni in družini Wellisch, ki je imela tiskarno v lasti. 

Monošter v Porabju

V projektu, ki ga je podprl Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, sta sodelovali Zveza Slovencev na Madžarskem ter Pokrajinska in študijska knjižnica (PIŠK) Murska Sobota. 

C:\Users\uporabnik\Desktop\OSEBNO - FRANCI KONCILIJA\1 -  UREJENI PRISPEVKI ZA OBJAVO\PRVI KOLEDAR V PREKMURŠČINI\FOTKA - 3 DR. ALBERT HALASZ.jpg Dr. Albert Halasz

Avtor raziskovalnega dela, kataloga in razstave dr. Albert Halasz, ki je tudi direktor Knjižnice – Kulturnega centra Lendava, je ob otvoritvi razstave povedal: » Opravljeno delo je namenjeno spoznavanju tiskarne v Monoštru, kjer so tiskali knjige in druge tiskovine tudi v slovenskem in prekmurskem jeziku. Kar štirinajst teh knjig hranijo v soboški knjižnici. «

Znana nemška družina Wellisch je bila prva izmed tiskarskih družin v Monoštru, ki je že leta 1892 začela tiskati knjige v nemškem, madžarskem, slovenskem in prekmurskem jeziku. Pred tem je tiskala knjige že v Sombotelu. 

C:\Users\uporabnik\Desktop\OSEBNO - FRANCI KONCILIJA\1 -  UREJENI PRISPEVKI ZA OBJAVO\PRVI KOLEDAR V PREKMURŠČINI\FOTKA - 4.jpg Monošter

Poleg knjig so tiskali še dnevne časopise, revije, pisarniški material in druge tiskovine. Leta 1897 pa so odprli tiskarno tudi v Murski Soboti. Poleg tiskanja so se ukvarjali tudi s prodajo knjig, glasbenih del in glasbil, kasneje pa so knjigoveznico. Tiskarna Wellisch je tako bila najpomembnejša tiskarna v Železni županiji, ki pa je na začetku svetovne gospodarske krize v začetku 20. stoletja bankrotirala. 

Zapuščina tiskarne Wellisch je precejšnja, saj je do danes ohranjenih več kot sto najrazličnejših izdelkov. Večino del v prekmurščini hranijo v PIŠK Murska Sobota, nekatera pa so dostopna tudi na spletu. Prva knjiga v slovenskem jeziku je bila v Wellischevi tiskarni natisnjena leta 1895, med izdelki tiskarne pa je bil tudi prvi koledar v prekmurščini, z naslovom Dober Pajdas Kalendarium.

Fotografije so s spleta.

Vir: Večer

Zbral in uredil: Franci Koncilija

Kategorije: Zanimivosti