Mestna knjižnica Ljubljana je največja knjižnica v državi, saj ima kar 35 knjižnic, od teh jih je 21 v Mestni občini Ljubljana. Pet med njimi je večjih, saj so bile pred tem samostojne knjižnice, poleg tega pa imajo še 13 postajališč potujoče knjižnice. Na voljo imajo več kot 1,5 milijona knjig, pravi Teja Zorko, direktorica Mestne knjižnice Ljubljana.
Mestna knjižnica v Ljubljani
Poletje oziroma čas dopustov in počitnic je čas, ko se številni ljudje končno lotijo branja knjig. Direktorica Teja Zorko je povedala, da težko komentira statistične podatke o letošnjem branju knjig, saj smo šele na polovici poletja. Večletna primerjava izposoje knjig v poletnem času pa kaže, da je izposoje poleti vsekakor več, zlasti knjig iz področja leposlovja. Najbolj zvesti bralci so starejši in zaposleni. Odrasel posameznik si knjige povprečno izposodi dvakrat pogosteje kot šolar, dijak ali študent. Največ knjig pa si uporabniki knjižnici izposodijo meseca julija, ko gredo na dopust.
Obiskovalci knjižnic se pogosto obračajo na knjižničarje in jih prosijo za bralne nasvete. Pogosto imajo redni obiskovalci knjižnice tudi že izbranega »knjižničnega svetovalca«, ki pozna njihov literarni okus in zna bralca usmeriti tudi na kakovostno gradivo, ki ga še ne poznajo. Uporabljajo pa tudi nasvete v digitalne okolju. Uporabniki redno sprašujejo tudi po novostih, ki so predstavljene v brezplačni reviji Bukla.
Letošnje poletje prinaša največje povpraševanje po žanrskem leposlovju. Najbolj izposojana knjiga letos je slovenski kriminalni roman Virus avtorja Tadeja Goloba. Na splošno so slovenski avtorji zelo priljubljeni, prevladuje pa prav Tadej Golob s svojimi kriminalkami in biografijami slavnih Slovenk in Slovencev. Iskani so tudi prav vsi nominiranci za nagrado kresnik, potem šele sledijo prevodi tujih avtorjev.
Fotografije so s spleta.
Vir: Delo
Zbral in uredil: Franci Koncilija