V zgodovini šaha sta bila gotovo najpopularnejša ameriški šahovski velemojster Bobby Fischer in ruski Gari Kasparov. Dandanes pa na »šahovskih poljih«kraljuje Norvežan Magnus Carslen. Za mnoge ljudi je šah zelo dolgočasna stvar, a od časa do časa se pojavi šahist ali šahistka, ki zna to športno disciplino narediti zanimivo in jo tako približati ljudem.
Laura Unuk, svetovna prvakinja in mednarodna šahovska mojstrica
Pred časom smo na spletnih straneh KDSŠ že poročali o slovenskem šahistu Brumi Parma, tokrat pa želimo predstaviti nekdanjo šahovsko mladinsko svetovno prvakinjo, mednarodno šahovsko mojstrico, dobitnico Bloudkove plakete in slovensko ambasadorko šaha, študentko fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo iz Ljubljane, Lauro Unuk.
»Že dolgo si želim, da bi bil šah v Sloveniji priznan kot šport. To mi je bilo vedno v veselje, nikoli breme. Sedaj sem dobila potrditev za to, kar delam, sem vesela in je lepo. Poleg študija populariziram šah na spletu, izdelala pa sem tudi prvi spletni video tečaj v slovenskem jeziku,« je povedala Unukova.
Zanimivo je, kako slovenska nadarjena mlada šahistka Laura Unuk razmišlja o šahu. Čeprav je šah igra, ki žensk in moških ne ločuje na podlagi telesnih sposobnosti, kot to delajo drugi športi, je šahistk med igralci šaha le 16 odstotkov. Bilo bi jih še manj, če zanimanja za šah med ženskami ne bi leta 2002 spodbudila madžarska velemojstrica Judit Polgar, ki je tedaj premagala svetovnega prvaka Garija Kasparova.
Tudi 23-letna Laura Unuk ima velike načrte, poleg šahovskih podvigov si želi študirati nevroznanost in dognati razlike v ženskih in moških možganih in naravi.
Ob neki priložnosti je šahistka Laura Unuk povedala, kako je začela šahirati. Njeno zanimanje za šah se je začelo, ko je odigrala svojo prvo partijo z dedkom Jožetom. Seveda jo je dedek takrat premagal, hkrati pa se je v trenutku tako navdušila za igranje šaha, da ga od takrat igra vsak dan. Talentirana Laura je hitro napredovala, tako da jo sedaj pri šahu najbolj privlači ustvarjanje svojih, novih pozicij, načrtovanje planov, skratka, ta dinamičnost v pozicijah…
Laura Unuk, svetovna šahovska prvakinja
Prepričana je, da se je ključni uspeh, zaradi katerega se je s šahom začela resneje ukvarjati, zgodil na svetovnem prvenstvu mladih, v starosti do12 let, v Braziliji, kjer je zasedla 5. mesto. Takrat je ugotovila, da pri igri ne sme nikoli obupati in da je rojena za igranje šaha, njen vzornik pa je svetovni šahovski prvak Norvežan Magnus Carlsen. Slovenska in mednarodna šahovska prvakinja Laura Unuk je na koncu povedala, da poleg šahiranja rada tudi riše in fotografira.
Fotografije so s spleta.
Viri: Delo, Dnevnik, Ognjišče
Zbral in uredil: Franci Koncilija