Slovenski šahovski velemojster in olimpionik Bruno Parma
V preteklem letu so številni šahisti po vsem svetu slavili vrsto imenitnih obletnic. Sedemdeset let so proslavili Anatolij Karpov, Ian Timman, Zoltan Ribli, Rafael Vaganjan, Gyula Sax in Ulf Andersson, ki so desetletja dolgo blesteli na svetovnih prvenstvih. Praznovali smo tudi Slovenci – legendarni velemojster Bruno Parma pa je 30.decembra 2021 pa je slavil osemdeseti rojstni dan.
Svetovno znanega slovenskega šahista Bruna Parme, po skoraj tri desetletja trajajoči karieri, že dolgo ni več za šahovnicami, turnirske arene je dokončno zapustil okoli leta 2010. Parma je namreč zablestel že kot mladenič: leta 1961 se je okitil s takrat zelo prestižnim naslovom mladinskega svetovnega prvaka, dve leti pozneje pa je že postal šahovski velemojster. Tekmoval je tudi na olimpijskih igrah, kjer je prejel kar šest olimpijskih kolajn, štiri srebrne in dve bronasti. Parma je bil odličen mentor in najboljši zgled številnim mlajšim šahovskim generacijam, škoda pa je bila, da se je odpovedal aktivnemu šahu v obdobju, ko je bil še kakovosten in ustvarjalen in bi kraljevski igri lahko še veliko dal.
Parma je v svoji karieri šahovskega profesionalca prijateljeval in igral z mnogimi svetovnimi prvaki, še posebej pa je čislal kontroverznega Roberta Fischerja, s katerim je prvič igral leta 1961 in remiziral. Družil se je tudi z nekdanjim svetovnim prvakom Borisom Spaskim v njegovi moskovski dači, še danes pa ohranja stike s Svetozarjem Gligorićem, dolga leta najboljšim jugoslovanskim igralcem.
ZAKLJUČEK
Bruno Parma je bil velemojster pozicijske igre, bil pa je tudi sijajen taktik. Spoštovali so ga najpomembnejši šahisti sveta. Bil je praktično nepremagljiv, zato je igral proti najtežjim nasprotnikom in je vedno upravičil svoj nastop. S Stojanom Pucem, Vasjo Pircem in Albinom Planincem predstavlja zlato generacijo svetovno znanih in uglednih slovenskih šahistov.
Fotografije so s spleta.
Vir: Večer
Zbral in uredil: Franci Koncilija