Lanski 59. beneški bienale z glavno razstavo Mleko sanj , ki je potekala od 23. aprila pa vse do 27. novembra 2022, si je ogledalo rekordno število obiskovalcev; 800.000 ljubiteljev likovne umetnosti  22.500 pa je bilo obiskovalcev strokovne javnosti. Slovenijo je na  bienalu zastopal slikar Marko Jakše. Zaradi množičnega obiska se je število obiskovalcev razstave v primerjavi z letom 2019 povečalo kar za 35 odstotkov, kar je največje število obiskovalcev v 127- letni zgodovini bienala. 

Na bienale so povabili 213 umetnikov, ki so prišli iz 58držav. Zlatega leva za življenjsko delo sta prejeli nemška kiparka Katharina Fritsch in čilska pesnica, umetnica, filmska ustvarjalka in aktivistka Cecilia Vicuna. Zlatega leva za najboljšo nacionalno udeležbo pa je prejel britanski paviljon, v katerem je razstavljala Sonia Boyce. 

Predsednik beneškega bienala Roberto Cicutto je ob koncu bienala povedal, da je bil bienale »na tokratni izredno dobro obiskani ediciji – kljub majhni prisotnosti obiskovalcev z azijskega območja – odločen zagotoviti prisotnost ukrajinskih umetnikov, podprl je ustanovitev ukrajinskega paviljona in zagotovil razstavni prostor v Vrtovih, kjer so bila na ogled dela umetnikov, ki so ostali v svoji državi in so bili pogosto neposredno vključeni v odpor proti ruski agresiji.« 

C:\Users\uporabnik\Pictures\TA VESELI DAN KULTURE - 3. 11. 2022\TANA FRENCH - V GOZDU\PLEČNIKOVO LETO\BENEŠKE BIENALE - 2022\venice-2807245-640.jpg
Slovenijo bo na 59. beneškem bienalu zastopal slikar Marko Jakše

Slovenijo je na 59. beneškem bienalu zastopal slikar Marko Jakše z razstavo Brez gospodarja.

Beneški bienale je izpostavil tudi veliko odločnost in sposobnost kustosinje Cecilie Alemani, da je kljub omejitvam, ki sta jih prinesli dve najhujši leti pandemije covida-19, pripravila tako bogato in pomembno razstavo. Kustosinja Cecilia Alemani je izjavila, da 800.000 obiskovalcev dokazuje, da umetnost krepi sodelovanje, in da so po več mesecih izolacije ljudje želeli slaviti in videti umetnost v živo, v veseli in skupni izkušnji, ki so jo delili s številnimi prijatelji, družinami, sodelavci in ljubitelji umetnosti.

C:\Users\uporabnik\Pictures\TA VESELI DAN KULTURE - 3. 11. 2022\TANA FRENCH - V GOZDU\PLEČNIKOVO LETO\BENEŠKE BIENALE - 2022\FOTKA - 4.jpg

 »V takih časih, kot jasno kaže zgodovina beneškega bienala, nam lahko umetnost in umetniki pomagajo predstavljati si nove načine sobivanja in neskončne možnosti transformacije,« je še dodala kustosinja Cecilie Alemani.

Fotografije so s pleta.

Vir: Dnevnik

Zbral in uredil: Franci Koncilija

Kategorije: Zanimivosti