Portret Jovanke Broz, ki ga je izdelal novomeški slikar akad. Božidar Jakac.
Novi Sad, glavno mesto Vojvodine, je letošnji gostitelj pridružene Evropske prestolnice kulture. V ta namen so v Galeriji Matice srbske pripravili razstavo, ki so jo poimenovali Partizanka in Fragonard. Gre za slikarske upodobitve partizanke Jovanke Broz, ki sta jih izdelala hrvaški slikar Ljubo Babić in Novomeščan Božidar Jakac, ter za umetniške slike francoskega slikarja Jeana-Honoréa Fragonarda (1732–1806).
Sliki francoskega slikarja Jeana – Honorea Fragonarda
Fragonard je bil eden najplodnejših umetnikov,saj je ustvaril več kot 550 slik. Med njegovimi najbolj priljubljenimi deli so žanrske slike, ki prenašajo vzdušje intimnosti in zakrite erotike. Tako sočasna postavitev slik partizanke Jovanke Broz – Budisavljević in francoskega rokokojskega slikarja Fragonarda napeljuje na heterogenost likovnega fonda, ki ga predstavljajo na razstavi, in na nenavadno in včasih bizarno sintezo predmetov, ki jih družita samo imeni Jovanke in Josipa Broza. Razstava v Novem Sadu je bila odprta do 28. avgusta 2022, potem pa so jo preselili v Muzej Jugoslavije v Beograd.
Galerija Matice srbske v Novem Sadu je impozantna ustanova. V stalni zbirki ima dragocene eksponate od 16. do 21. stoletja, prve srbske grafike, pa tudi odličen fundus modernega slikarstva. V 20. stoletje pa gledalce popelje razstava z naslovom Partizanka in Fragonard – zbirka slik Jovanke Broz. Jovanka Broz je bila hkrati politična in modna ikona, v političnem vrhu in v anatemi, gre za diskurz o slikarstvu, a še bolj o tem, kar je v medijih izpodrinilo umetniške vsebine in se imenuje »lifestyle«, »kult« itd.
»Jovanka v modrem«, delo znamenitega hrvaškega slikarja Ljuba Babića.
Z Novim Sadom Jovanka sicer ni bila posebej povezana, bila pa je Srbkinja iz Like, ko se je komaj 17- letna pridružila partizanom. Leta 1944 je kot partizanka Mara v Drvarju prvič srečala Josipa Broza, po vojni pa je delala pri njem na Belem dvoru. V strogi tajnosti se je leta 1952, ko je štela 28 let, v Beogradu poročila s takrat 60-letnim Josipom Brozom – Titom in postala njegova tretja žena. Jovanka je bila tudi edina ženska, ki je kadarkoli vstopila v kartuzijanski samostan Pleterje! Skoraj do smrti leta 2013 je živela v hišnem priporu, v razpadajoči stari vili brez ogrevanja, ki je zamakala… Bila je brez osebne izkaznice, potnega lista in zdravstvene izkaznice. Sedaj počiva v Hiši cvetja, v bližini Tita.
Fotografije so s spleta.
Vir: Večer
Zbral in uredil: Franci Koncilija