Gre za pisemski roman z gornjim naslovom (The Guernsy Literaryand Potato Peel Pie Society), ki sta ga napisali pokojna Marry Ann Shaffer (1934 – 2008) in njena nečakinja Annie Barrows (1962), ki je roman dokončala. Obe sta bili rojeni v Ameriki, po poklicu pa pisateljici, knjižničarki, urednici itd…Roman je tako napet, da pritegne vsakega bralca, avtorici pa v obliki pisem popisujeta dogodke med drugo svetovno vojno in po njej, večinoma na otoku Guernseyu, ki leži v Rokavskem prelivu med Anglijo in Francijo. Mary Ann Shafferjeva je bila ljubiteljica knjig, s to knjigo pa je doživela veličasten pisateljski krst.

Naslovnica knjige
Annie Barrows

Zgodba v pismih je, kljub nekaterim tragičnim in grozljivim vsebinam iz druge svetovne vojne, napisana optimistično, s humorjem, kot že marsikatera knjiga s podobno zgodovinsko tematiko. Humor sicer laže pomaga prebroditi zgodbo, a ne zmore prekriti žalostnih in grozljivih dogajanj. Kljub vsemu najbrž drži, kot piše v knjigi, da »ni boljšega kot humor, če hočeš, da neznosno postane znosno.«

Občuteno pisanje Shafferjeve in Barrowsove navkljub nemški okupaciji prinese v tempelj človekove biti toplo jasnino spoznanj. Ob nastopu vojne so člani Guernsejskega društva za književnost popolnoma na tleh, vendar senčne lise vojnega časa razvedri pismo. V ovojnico položena skrb in počasi goreča želja prešine očarljive, bistroumne in prisrčno duhovite ljubitelje knjig in književnosti z Guernseyja. Tako se v izdolbke romana, ki je krušna skorja in sredica, počasi naseli zgodba o skrivnostnem nagonu knjig in njihovih bralcev.

Mary Ann Shaffer

Avtorica Mary Ann Shaffer je nekje zapisala:«Upam tudi, da bo knjiga ponazorila moje prepričanje, da ljubezen do umetnosti – naj bo to poezija, pripovedništvo, slikanje, ples, balet, kiparstvo ali glasba – ljudem omogoči premostiti vsako oviro, ki si jo je človek kdaj postavil na pot.«

Vir : Založba Sanje, Ljubljana, fotografije so s spleta.

Povzel : Franci  Koncilija

Kategorije: Zanimivosti