Redno sodelovanje novomeškega slikarja in grafika ter člana Kulturnega društva Severina Šalija prof. Branka Suhyja z najpomembnejšim svetovnim muzejem za grafiko in risbo,  Albertino na Dunaju, seže v leto 1992, ko je takratni, sedaj že pokojni direktor prof. dr. Konrad Oberhuber izbral okoli 140 grafičnih del za zbirko v prestižnem muzeju.

Od takrat naprej je direktor Albertine prof. dr. Konrad Oberhuber redno obiskoval Novo mesto in tvorno sodeloval na vseh prireditvah Bienale slovenske grafike Otočec Novo mesto (preberi intervju). Z vsake razstave bienala je po svoji presoji izbral dela nagrajenih in drugih avtorjev. Tako je sčasoma nastala obsežna zbirka slovenske grafike avtorjev vseh generacij, ki danes šteje okoli 140 del štiridesetih slovenskih ustvarjalcev. Sodelovanje med Bienalom slovenske grafike Otočec Novo mesto in dunajsko  Albertino pa ni bilo samo enostransko, saj je tudi Albertina na bienalu razstavljala dela najpomembnejših svetovnih grafikov, kot so Rembrandt, Goya, Dürer  in drugi, pa tudi sodobnih avstrijskih grafikov. Dr. Konrad Oberhuber je sodeloval na mnogih otvoritvah Suhyjevih osebnih razstav in napisal več tekstov za kataloge in monografije o njegovih delih.

Branko Suhy

Razstava leta 1992 ni bilo prvo sodelovanje Branka Suhyja z Albertino. Že med študijem na dunajski likovni akademiji leta 1978 se je v študijski sobi grafike posvečal preučevanju in študiju velikih mojstrov grafike, leta 1982 pa je sodeloval na razstavi ob 500-letnici delovanja grafične umetnosti  in na specialni razstavi globokega tiska z naslovom Z iglo in kislino (Mit Nadel undSäure – 500 Jahre Kunst der Radierung). Takrat komaj 32-letni Branko Suhy je kot najmlajši grafični ustvarjalec razstavljal svojo grafiko pod naslovom Črno belo (1973, 1980), posvečeno Rembrandtu in njegovi znameniti grafiki Za sto guldnov.

Suhyjeva grafika Črno belo.

Skupaj z Janezom Bernikom sta bila edina ustvarjalca iz takratne Jugoslavije v družbi svetovnih grafikov. Razstavo in razstavni katalog sta pripravila takratni direktor Albertine dr. Walter Koschatzky in Kristian Sotriffer.

V letu 1999 je prof. Branko Suhy doživel svojo retrospektivno razstavo v dunajski Albertini. Besedila za katalog so  napisali direktor Konrad Oberhuber, Victoria Martino in Igor Zidić, takratni direktor Moderne galerije v Zagrebu. Po zaprtju Suhyjeve razstave, ki je odmevala tudi na mednarodni ravni, je celotna razstava 112 grafik na željo direktorja Konrada Oberhuberja ostala v grafični zbirki znamenite Albertine.

Franci  Koncilija