Višnja gora

Slovensko ljudsko Gledališče Celje bo v petek, 1. oktobra 2021 krstno uprizorilo znamenito Jurčičevo predstavo Kozlovska sodba v Višnji Gori, prirejeno pred vsem za mlajše gledalce.

Za to predstavo so se celjski gledališčniki odločili, ker je leto 2021 Jurčičevo leto, pisatelj pa je umrl pred 140 leti, je na tiskovni konferenci povedala upravnica gledališča Tina Kosi.

Dramska uprizoritev

Tina Kosi je dejala, da je bilo treba Jurčičevo delo, ki je nastalo pred 150 leti, posodobiti, izrazila je tudi upanje, da bo Kozlovska sodba v Višnji Gori nadaljevala uspešno in veselo pot med mladimi.

Dramaturginja Tatjana Doma pa je povedala, da predstava govori o tem, kako se človeška neumnost, omejenost in hibe do danes niso prav nič spremenile. Po njenih besedah so iskali zgodbo iz preteklosti, ki bi tudi danes lahko komunicirala z mladim gledalcem. Ocenjuje, da se je Jurčič s predstavo poklonil pripovednemu mojstrstvu, ob tem pa mu je uspelo vse človeške slabosti oviti v humor. »V predstavi smo ohranili komičnost, dramatizacijo pa zapeljali v kriminalno prepletenko,« je še dejala Tatjana Doma.

Višnja Gora

Režiser predstave Luka Marcen meni, da je Jurčič mojster značajske komike. V središču Kozlovske sodbe v Višnji Gori je skupnost Višnjanov, glavno gonilo zgodbe pa je prepir, v katerem uživa cela vas.

Predstava govori o Lukežu Drnulji, ki neko popoldne v gozdu na skrivaj nabira listje za svojega kozla Lisca. Medtem vaški otroci in psi nadlegujejo njegovega kozla, ta pa zato iz domače veže pobegne pred njimi in se skrije za ograjo na vrtu Andraža Slamorezca. Njegov domnevni vdor na čudoviti zelenjavni vrt sproži prepir med Drnuljo in Slamorezcem, ki vodi v slavno kozlovsko sodbo. Zapletena pravda sproži spor med vaščani in jih razdeli na dva tabora – za kozla in proti njemu. Na sodišču pa se mimogrede razkrijejo skrivnosti meščanov, zamere in sovraštvo, ki krojijo odnose med njimi.

»Tokratna dramatizacija se ukvarja z rekonstrukcijo spomina in zgodbe, ki se ob novih in novih podatkih, ki isti dogodek kažejo z različnih perspektiv, ves čas spreminja in preobrača na glavo. Kaj je laž in kaj resnica? Komu sploh lahko verjamemo, če pa vsi lažejo? Sodna dvorana tako postaja gledališče, cirkus in kabaret, v katerem višnjanski modrijani predstavljajo svoja stališča,« še navajajo ustvarjalci predstave.

Višnja Gora

Ali potem še velja znameniti latinski pregovor, ki se glasi: »Tempora mutantur et nos mutamur in illis?« (Časi se spreminjajo in mi se spreminjamo z njimi).

Fotografije so s spleta.

Vir: STA in Večer.

Zbral in uredil: Franci Koncilija

Kategorije: Zanimivosti